Достапни линкови

Обама: нема воено решение за иранската нуклеарна програма


Американскиот претседател Барак Обама изјави дека само решение постигнато на преговори, а не воена акција е единствениот пат за да се спречи Иран да дојде до нуклеарно оружје. Тој во интервју за израелската телевизија изјави дека воената акција, дури и во неа да учествуваат Соединетите држави, нема да го реши проблемот. „Тоа само привремено ќе ја забави иранската нуклеарна програма, но нема и да ја елиминира“, рече Обама.

XS
SM
MD
LG