Достапни линкови

Во Париз состанок за борбата против ИД


Ирачките планови за преземање на контролата врз градот Рамади од милитантите на Исламската држава ќе доминираат на денешниот состанок во Париз на министрите за надворешни работи на земјите кои ја сочинуваат меѓународната коалиција против џихадистите. Ирачкиот премиер Хајдер ал Абади, како што е најавено, ќе побара дополнителна помош откако милитантите на Исламската држава го освоија Рамади во текот на минатиот месец. На состанокот преку телефонска врска ќе учествува и американскиот државен секретар Џон Кери кој заздравува од несреќата што ја имаше во Швајцарија.

XS
SM
MD
LG