Достапни линкови

Српскиот премиер Вучиќ во посета на САД


Александар Вучиќ

Српскиот премиер Александар Вучиќ денеска ја почнува тридневната посета на Соединетите држави во текот на која ќе разговара, меѓу другите и со потпретседателот Џо Бајден, како и со заменик државниот секретар Ентони Блинкен. Се очекува главни теми на разговорите да бидат ситуацијата во регионот, дијалогот меѓу Белград и Приштина и енергетската стабилност. Вучиќ пред посетата изјави дека во Вашингтон ќе разговара и за можностите Србија да учествува во проектот Трансјадрански гасовод што го поддржуваат САД и ЕУ.

XS
SM
MD
LG