Достапни линкови

Кери и Зариф разговараат за иранската нуклеарна програма


Американскиот државен секретар Џон Кери и неговиот ирански колега, министерот за надворешни работи Мохамед Џавад Зариф, денеска во Женева започнаа разговори со цел да го отворат патот за сеопфатен нуклеарeн договор до крајот на јуни.

Разговорите следат по прелиминарниот договор постигнат на 2 април меѓу Иран и западните сили ( САД, Кина, Русија, Франција, Велика Британија и Германија), со кој треба да се стави крај на долготрајниот спор околу иранската нуклеарна програма.

XS
SM
MD
LG