Достапни линкови

ИД ја презела контролата врз воздушна база во Либија


Борци лојални на екстремистичката група Исламска држава ја преземале контролата врз воздушна база во централниот либиски град Сирте. Преземањето на базата, која се користи и како аеродром за цивили се случила откако милицијата поврзана со либиските власти се повлекла од местото. Исламската држава го контролира и источниот град Дарнах и поголемиот дел од градот Сирте.

XS
SM
MD
LG