Достапни линкови

Балтичките земји за заедничка против воздушна одбрана


Министрите за одбрана на Естонија, Летонија и Литванија ги започнаа разговорите за развивање заеднички систем за против воздушна одбрана поради зголемената активност на руските сили во регионот. НАТО го чува небото над овие земји од 2004 година кога тие и се приклучија на Алијансата, но немаат соодветен систем на противвоздушна одбрана. Во почетокот на месецов овие земји соопштија дека ќе побараат од НАТО постојано распоредување на неколку илјади војници на Балтикот.

XS
SM
MD
LG