Достапни линкови

Картер-Бараме начин да ги зајакнеме ирачките сили


Американскиот секретар за одбрана Еш Картер

Американскиот секретар за одбрана Еш Картер изјави дека бараат начини како да ја подобрат и забрзаат програмата за тренинг и за опрема на ирачките сили. Според него, особено е важно да се вклучат и сунитите во борбите. Тој порача дека тренингот и опремувањето влијаат на ефикасноста на силите и нивната способност и доверба успешно да спроведуваат операции. Тој додаде и дека неодамнешните настани во Ирак ја истакнале важноста од имањето способен партнер во земјата. Неговиот коментар доаѓа по изјавата од пред неколку денови кога ги критикуваше ирачките сили дека немаат волја за борба со милитантите на Исламската држава.

XS
SM
MD
LG