Достапни линкови

Вучиќ-ЕУ да обезбеди повеќе пари за Балканот


Конференцијата во Тирана.

Српскиот премиер Александар Вучиќ денеска изјави дека земјите од регионот на западен Балкан очекуваат поголема помош од фондовите на Европската унија. Според него, доколку ЕУ не е во можност да обезбеди повеќе средства за регионот, тоа треба и да го каже, за да можат балканските земји сами да се снаоѓаат. Вучиќ за време на конференцијата „Тирански разговори 2015“ порача и дека им е доста од семинари и дека им требаат пари за патишта и пруги. На конференцијата присуствува и премиерот Никола Груевски.

XS
SM
MD
LG