Достапни линкови

СПЦ го продолжува дијалогот со МПЦ


Расчинетиот владика Јован Вранишковски.

Светиот Архиерејски Собор на Српската православна црква денеска го одобри продолжението на дијалогот со Македонската православна црква – ОА. Според соопштението, условот е стопирање на прогонот на архиепископот охридски и митрополит скопски Јован Вранишковски, како и прогонот на повеќе свештеници и верници на автономната Православна охридска архиепископија.

Соборот посочува дека за потребите на обновувањето на дијалогот треба да се формира нова Комисија на Светиот Архиерејски Собор, а за нејзин претседател да се именува митрополитот црногорско-приморски господин Амфилохие, а избран е и составот на Комисијата. Со ова, како што се наведува, вон сила се ставаат сите досега донесени одлуки со кои биле одредени состави на поранешните комисии за водење на дијалогот.

XS
SM
MD
LG