Достапни линкови

Функционерите на ФИФА земале мито за Светското првенство во 2010


Американскиот главен обвинител Лорета Линч

Американските власти соопштија дека функционери на ФИФА земале мито со цел да се осигура светското првенство во 2010 година во Јужна Африка. Главниот обвинител, Лорета Линч изјави дека наводно тие примале мито и за изборите за претседател на ФИФА во 2011 година, како и запрвенството Копа Америка кое ќе се одржи наредната година. Седум високи функционери на ФИФА се уапсени во Швајцарија и тие се меѓу 14 лица кои во САД се осомничени за корупција. Актуелниот претседател на ФИФА, Сеп Блатер не е инволвиран во случајот.

XS
SM
MD
LG