Достапни линкови

Ирачките сили освоиле позиции во Анбар


Ирачките сили во покраината Анбар.

Ирачките сили ја преземале контролата врз позиции околу главниот град на покраината Анбар, која главно е населена со сунити. Ирачките сили се бореле со милитантите на Исламската држава на периферијата на Рамади. Во меѓувреме ирачаката армија соопшти дека биле извршени серија на самоубиствени бомбашки напади на Исламската држава чија цел била војската во околината на градот Фалујах. Најмалку 17 војници загинале во нападите.

XS
SM
MD
LG