Достапни линкови

Вучиќ-Факт е оти со Албанија не се согласуваме за Косово


Премиерот на Србија Александар Вучиќ со неговиот албански колега Еди Рама.

Премиерот на Србија Александар Вучиќ изјави дека неговата земја го третира Косово и ќе продолжи да го третира како свој составен дел. Тој за време на посетата на Тирана и по средбата со албанскиот премиер Еди Рама порача дека е факт оти не се согласуваат околу Косово и Метохија. Но, според него, Србија и Албанија, без оглед на различните ставови кон Косово, не треба да ги заоструваат меѓусебните односи, туку треба да ги почитуваат разликите и да изнајдат заеднички јазик.

XS
SM
MD
LG