Достапни линкови

Русија-Започна постапката за испорака на ракетниот систем на Иран


Рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Риабоков

Рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Риабоков изјави дека е започната постапката за испорака на напредниот ракетен систем за воздушна одбрана на Иран. Но, според него датумот за испорака се уште не е одреден. Русија во 2010 година ги замрзна плановите за испорака на ракетниот систем С-300 до Иран, поради санкциите на ОН врз земјата. Но, во април претседателот Владмир Путин ја укина забраната откако беше постигнат рамковен договор меѓу Иран и шесте светски сили за нуклеарната програма на земјата.

XS
SM
MD
LG