Достапни линкови

Во топлотен бран во Индија загинаа 800 луѓе


Најмалку 800 луѓе загинаа во топлотен бран кој ја зафати Индија. Високите температури од 50 степени целзиусови предизвикале топење на патиштата во главниот град Њу Делхи. Властите ги предупредија жителите да останат во своите домови, додека болниците се во состојба на готовност за лекување на жртвите од топлотниот удар. Најпогодена е државата Андра Прадеш, која се наоѓа во јужниот дел на Индија и каде бројката на жртви изнесува 551 лице.

XS
SM
MD
LG