Достапни линкови

ИД ги зајакнува силите во ирачкиот град Рамади


Милитантите на Исламската држава, според извештаите, ги зајакнале своите сили во ирачкиот град Рамади, кој е под нивна контрола од минатата недела. Локални жители соопштија дека камион со припадници на Исламската држава пристигнал доцна синоќа во покраината Анбар, каде што се наоѓа градот.

Ирачките сили поддржани од шиитската милиција и сунитските борци денеска ја преземаа контролата врз селото ал Таш, кое се наоѓа на 20 километри од Рамади.

XS
SM
MD
LG