Достапни линкови

Вучиќ-Шешељ не може да биде испорачан без процедура


Српскиот премиер Александар Вучиќ

Српскиот премиер Александар Вучиќ изјави дека земјата не може да го испорача лидерот на српските радикали Воислав Шешељ во Меѓународниот трибунал во Хаг, без претходно да ги испочитува сите неопходни процедури. Според него, Србија не е ниту Федекс, ниту ДХЛ. Вучиќ смета дека е чудно брзањето имајќи предвид оти Шешељ поминал десет години во затвор без да биде донесена пресуда. Апелативниот дом на Меѓународниот трибунал побара Шешељ да биде вратен во затвор на 26 мај.

XS
SM
MD
LG