Достапни линкови

Русија сака конструктивен однос со Полска


Рускиот претседател Владмир Путин

Рускиот претседател Владмир Путин повика на конструктивен однос со Полска додека го честиташе изборот на новиот претседател на земјата Анджеј Дуда. Путин изрази надеж дека градењето на конструктивна врска со Полска базирана на принципот на добро соседски односи и взаемен почит за интересите на двете земји ќе ја зајакне безбедноста и стабилноста во Европа. Полска е една од најжестоките критичари на Русија за мешањето на земјата во Украина. Дуда на изборите го победи актуелниот шеф на државата Бронислав Коморовски.

XS
SM
MD
LG