Достапни линкови

Ирански генерал ги обвини САД за падот на Рамади


I

Иранскиот весник Јаван цитираше извор од иранската Револуционерна гарда кој ги обвинува САД дека им дозволиле на милитантите на Исламската држава да го освојат ирачкиот град Рамади. Според генералот Касем Солејмани, САД не направиле ништо да ги запрат милитантите. Изјавата на Солејмани доаѓа откако американскиот секретар за одбрана Еш Картер ги обвини ирачките сили од недостаток на желба за борба. Милитантите ја преземаа контролата врз Рамади на 17 мај и со тоа им нанесоа тежок удар на ирачките сили.

XS
SM
MD
LG