Достапни линкови

НАТО: ИД не е оперативна во Авганистан


генерал Џон Кемпбел

Командантот на НАТО силите во Авганистан генерал Џон Кемпбел изјави дека организацијата Исламска држава регрутира борци, но оти се уште не оперира во таа земја. „Она што го гледаме е тоа дека талибанците се вртат кон Исламската држава бидејќи во тоа гледаат можност повторно да го свртат вниманието“, изјави тој во врска сострахувањата дека милитантите на Исламската држава почнале да влегуваат во Авганистан откако НАТО силите предводени од Соединетите држави кон крајот на минатата година ја завршија нивната борбена мисија.

XS
SM
MD
LG