Достапни линкови

Хезболах ќе биде поактивен во Сирија


Лидерот на милитантната група Хезболах, шеик Хасан Насралах изјави дека неговите борци ќе ја зголемат активноста во Сирија како поддршка на владините сили. Тој додаде дека Хезболах ќе се бори против милитантите на Исламската држава и екстремистите кои се поврзани со Ал Каеда. Хезболах е поддржан од Иран, а последната заложба дојде откако сириските сили претрпеле неколку порази, вклучувајќи го и губењето на градот Палмира во минатата недела.

XS
SM
MD
LG