Достапни линкови

Полскиот претседател го призна изборниот пораз


Анджеј Дуда

Полскиот претседател Бронислав Коморовски го призна поразот од неговиот ривал Анджеј Дуда на вчерашниот втор круг од претседателските избори. Дуда победи и во првиот круг што се одржа на 10 мај. 62 годишниот Коморовски изјави дека ја почитува волјата на гласачите додавајќи: „Му пожелувам на мојот противкандидат успешно претседателствување“. Победата на 43 годишниот Дуда е прва поголема изборна победа во изминативе 10 години за опозициската конзервативна партија Право и правда која е блиска со Католичката црква.

XS
SM
MD
LG