Достапни линкови

Саудискиот крал побара да се казнат сите поврзани со терористичкиот напад


Саудискиот крал Салман го опиша смртоносниот терористички бомбашки напад на шиитската џамија како “гнасен терористички напад”. Денеска тој побара да се казни како што рече секој учесник, планер, поддржувач, соработник или симпатизер. Претходно официјален Ријад соопшти дека бомбашот самоубиец кој на 22 мај уби 21 лице бил саудиски државјанин поврзан со Исламска држава. Министерството за внатрешни работи го идентификува како Салих бин Абд ал-Рахман кој бил баран од властите поради учество во саудиска екстремистичка група лојална на Исламска држава.

XS
SM
MD
LG