Достапни линкови

Македонска делегација на молебен на гробот на свети Кирил во Рим


Владината делегација предводена одпремиеротНикола Груевски во рамки на чествувањата на Денот на сесловенските просветители светите Кирил и Методиј, денеска ќе го посети вечното почивалиште на свети Кирил во црквата Сан Клементе во Рим и ќе присуствуваат со молебенот со кој ќе чиноначалствува поглаварот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија г.г. Стефан. Во Рим синоќа по повод чествувањето на Денот на сесловенските просветители се одржа традиционалната манифестација „Македонија во чест на свети Кирил“. Во рамки на културната манифестација, која беше свечено отворена од премиерот, е поставена и изложба на автентични македонски копаничарски дела. Премиерот Груевски во своето обраќање истакна дека Република Македонија и годинава, по 47-ми пат дава свој придонес во чествувањето на големите словенски просветители, потврдувајќи ги уште еднаш добрите врски меѓу Република Македонија, Ватикан и Република Италија. Во рамки на манифестацијата се обрати и министерката за култура Елизабета Каческа - Милевеска, која истакна дека на изложбата се презентирани врвни уметнички дела на 11 автори, современи охридски резбари од четири различни генерации.

XS
SM
MD
LG