Достапни линкови

ИД освои уште еден град во Ирак


Милитантите на Исламската држава, според извештаите ја преземале контролата врз уште еден град во западната ирачка покраина Анбар. Локални племенски лидери соопштија дека градот Хусеиба бил синоќа освоен, откако полицијата и борците морале да се повлечат, бидејќи останале без муниција. Хусеиба се наоѓа на 7 километри оддалеченост од главниот град на покраината Рамади, кој исто така е под контрола на милитантите.

XS
SM
MD
LG