Достапни линкови

Меркел-Конструктивни разговори за долгот на Грција


Германскиот канцелар Ангела Меркел

Германскиот канцелар Ангела Меркел изјави дека се уште има многу работа да се заврши пред ЕУ да постигне договор со Грција за долгот на земјата. Меркел и францускиот претседател Франсоа Оланд остварија средба со грчкиот премиер Алексис Ципрас на маргините на Самитот на ЕУ со Источното партнерство во Рига. Меркел ги окарактеризира разговорите како пријателски и констуктивни.

XS
SM
MD
LG