Достапни линкови

Убиени 15 милитанти во Пакистан


Пакистанските разузнавачки служби соопштија дека најмалку 15 милитанти загинале во воздушните напади во покраината Северен Вазиристан. Нападите се случиле во долината Шавал, која е клучна рута за шверц меѓу Авганистан и Пакистан. Талибанците порано ја имаа контролата врз покраината. Но пакистанската војска започна со спроведување операции од јуни минатата година, при што воспостави контрола на поголемиот дел од Северен Вазиристан.

XS
SM
MD
LG