Достапни линкови

Русија ја зголемува воената соработка со Ирак


Рускиот претседател Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин за време на разговорите со ирачкиот премиер Хаидер ал Абади, кој е во посета на Москва изјави дека двете земји ќе ја прошират воената соработка. Путин го нарече Ирак долготраен и сигурен партнер во регионот.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави претходно пред да почнат разговорите дека Москва е подготвена да го снабди со оружје Ирак со цел да му помогне во борбата со милитантите на Исламската држава. Според него, помошта од Русија за Ирак е без никакви предуслови.

XS
SM
MD
LG