Достапни линкови

Киргистан стана членка на Евроазиската економска унија


Киргистанскиот претседател Алмазбек Атамбаев.

Киргистан се приклучи Евроазиската економска унија, која е предводена од Русија. Претседателот Алмазбек Атамбаев го потпиша законот со кој се ратификува влезот на земјата во унијата, каде освен Русија се наоѓаат и Казахстан, Ерменија и Белорусија. Според него, членството ќе претставува шанса за развој на киргистанската економија.

XS
SM
MD
LG