Достапни линкови

Турција сака поголеми инвестиции во БиХ


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган сака зацврстување на економските и политичките врски со Босна и Херцеговина, најавувајќи дополнителни инвестиции во таа земја во вредност од 25 милиони евра. Досега Анкара има инвестирано во Босна и Херцеговина над 50 милиони евра. Ердоган во Сараево пристигна со голем број министри и бизнисмени кои потпишаа неколку договори за зголемување на економската соработка меѓу двете земји.

XS
SM
MD
LG