Достапни линкови

Украина отворена за зајакнување на одбраната


Шефот на украинскиот Совет за национална безбедност, Олександар Турчинов

Шефот на украинскиот Совет за национална безбедност, Олександар Турчинов изјави дека Киев е отворен за поставување делови од ракетниот одбранбен систем на територијата на земјата со цел да се заштитат од потенцијалниот ризик од напади од Русија. Портпаролот на Кремљ, Дмитри Песков изјави дека поставувањето на такви делови Русија ќе го смета за закана по нејзината безбедност. Според него, тоа би резултирало со преземање дополнителни мерки.

XS
SM
MD
LG