Достапни линкови

Лавров-Јагланд да ја посети Македонија


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров му предложил на генералниот секретар на Советот на Европа Торборн Јагланд да ја посети Македонија поради зголемената тензичност во земјата. Лавров во рамки насостанокот на Комитетот на министри на СЕ во Брисел имал работен состанок со Јагланд. Тој по средбата, како што јави Танјуг, нагласил дека посетата на Јагланд на Скопје е суштински важна за да промовира нормализација на ситуацијата врз основа на принципите и вредностите на организацијата.

XS
SM
MD
LG