Достапни линкови

Годишнина од протерувањето на Татарите од Крим


Во Симферопол, на Крим, во централната џамија беше одржана молитва во чест на жртвите од депортацијата на кримските татари во времето на Сталин. Имено, околу 180 илјади татари во 1944-та година биле протерани од Крим. Во 80-тите и 90-тите години, голем дел од нив се вратиле на Крим, но по руската анексија на овој украински полуостров, татарите тврдат дека повторно се изложени на дискриминација.

XS
SM
MD
LG