Достапни линкови

Американски командоси убиле лидер на „Исламската држава“


САД соопштија дека убиле врвен лидер на „Исламската држава“ во напад на американски командоси во источна Сирија. Белата Куќа издаде соопштение во кое се вели дека претседателот Барак Обама издал наредба за нападот во кој е убиен Абу Сајаф, кој помагал во изведувањето на операциите на екстремистичката група поврзани со нафтата, гасот и финансиите.

Според американски официјални лица, во нападот била заробена сопругата на Абу Сајаф.

XS
SM
MD
LG