Достапни линкови

Иво Јосиповиќ ќе формира нова партија


Поранешниот хрватски претседател Иво Јосиповиќ ќе формира нова партија на 30 мај, јавија хрватски медиуми.

Во интервју за Мрежа ТВ тој синоќа изјавил дека многу луѓе ќе ги напуштат сегашните партии и ќе се приклучат на Напред Хрватска-Прогресивна алијанса.

- Многумина веќе се придружија и многумина допрва ќе станат членови на новата партија, изјави поранешниот хрватски претседател.

Тој досега беше член на владејачката Социјалдемократската партија.

XS
SM
MD
LG