Достапни линкови

Кери: Да се намали тензијата во Јужното Кинеско море


Американскиот државен секретар Џон Кери ја повика Кина да ја намали тензијата во Јужното Кинеско Море. Тој, исто така, изрази загриженост во врска со темпото и обемот на мелиорација на Пекинг во спорната област. Неговиот говор следува во услови на продлабочување на загриженоста за безбедноста во врска со кинеските акции во Јужното Кинеско Море. Брзите напори на Кина за обновување на седум гребени во архипелагот Спратли на Јужното Кинеско Море ги вознемири околните земји како Филипините и Виетнам. Кери, говорејќи на заедничката прес-конференција со министерот за надворешни работи на Кина, Ванг Ји, изјави дека Кина и САД се залагаат да го финализираат договорот со кој ќе ги блокираат патиштата на Иран да добие фисионен материјал.

XS
SM
MD
LG