Достапни линкови

Претрес на куќи на Косово поврзано со судирите во Куманово


Баки Келани портарол на Косовската полиција

Косовската полиција соопшти дека денеска претресувала неколку куќи во земјата на семејства на етнички албанци осомничени дека учествувале во судирите со полицијата во Македонија.

Оваа акција доаѓа по изјавите на македонските лидери дека оружени лица од Косово се терористите кои се обиделе да ја дестабилизираат Македонија.

Минатиот викенд 8 полицајци и 14 вооружени лица загинаа во судирите во Куманово. 26 лица, претежно од Косово се уапсени по судирите.

XS
SM
MD
LG