Достапни линкови

Лавров во Белград лобира за „Турски поток“


.

ЕУ треба да го поддржи реализирањето на проектот „Турски поток“, кој ќе овозможи зголемување на енергетската безбедност на Европа, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во Белград.

Лавров, кој се наоѓа во посета на Белград, нагласи дека Русија никому не му врши притисок за „Турскиот поток“, но предлага можност за договори, каков што веќе постигна со Турција и забележува интерес кон проектот од страна на Грција, Македонија, Србија, Унгарија и други земји од регионот.

Лавров истакна дека сега е најважно да се разгледаат практичните аспекти на проектот од гледна точка на логистиката и негово финансирање.

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ изрази подготевност Србија да учествува во реализирањето на „Турски поток“, бидејќи земјата има потреба од снабдување со гас.

XS
SM
MD
LG