Достапни линкови

Милитантите на ИД со наводна порака од нивниот лидер


Абу Бакр ал Багдади

Милитантите на Исламската држава објавија аудио порака за која велат дека била од нивниот лидер Абу Бакр ал Багдади. Во полчасовната снимка објавена на милитантни интернет страници тој ги поттикнува муслиманите да се борат во името на самопрогласениот калифат во Ирак и Сирија. Тој исто така ги критикува сунитските цивили за тоа што бегале од ирачката провинција Анбар во подрачја кои се под контрола на владините сили. Не е можна потврда дали навистина станува збор за дека гласот во пораката е на ал Багдади. Последната негова порака се појави во ноември лани, неколку денови откако ирачки претставници изјавија дека тој бил ранет во воздушен напад.

XS
SM
MD
LG