Достапни линкови

Во Јемен борби и покрај примирјето


Спорадични борби биле забележани во Јемен на вториот ден од петдневното примирје со цел да им се достави хуманитарна помош на цивилите. Борби меѓу бунтовниците и провладините сили главно имало во градовите Даез, Дале и Мариб. Коалицијата предводена од Саудиска Арабија ги обвинуваат Хути бунтовниците поддржани од Иран дека изведувале воени операции и на границата јеменско саудиската граница.

XS
SM
MD
LG