Достапни линкови

Оланд-Неприфатливо прекршувањето на примирјето


Францускиот претседател Франсоа Оланд

Францускиот претседател Франсоа Оланд изјави дека е неприфатливо прекршувањето на примирјето во источна Украина. Оланд ја даде изјавата во западниот германски град Ахен по кратката конверзација со неговиот украински колега Петро Порошенко.

Според него, постои ризик од нови немири и затоа е потребно да се испрати предупредување. Порошенко одржа средба и со претседателот на ЕК, Жан Клод Јункер и претседателот на ЕП, Доналд Туски.

XS
SM
MD
LG