Достапни линкови

Нападната џамија во Авганистан, неколку жртви


Неколку луѓе загинале во престрелката меѓу авганистанската војска и милитантите пред џамија во јужниот дел на земјата. Според извештаите, се уште не е јасно дали вооружената група држела заложници во џамијата додека се одвивале борбите во главниот град на покраината Хелманд. Властите соопштија дека напаѓачите се обиделе да влезат во владината зграда, но биле спречени од безбедносните сили по што се упатиле накај џамијата.

XS
SM
MD
LG