Достапни линкови

ОН побара мировни преговори за Јемен


Советот за безбедност на Обединетите нации побара од генералниот секретар Бан Ки Мун да започне мировни преговори за Јемен и ги повика сите страни да го почитуваат петдневниот прекин на огонот за да им се даде неопходната хуманитарна помош на настраданите од конфликтот. Во меѓувреме од Јемен пристигнуваат извештаи за нови борби во јужниот град Дале и по стапувањето во сила на примирјето.

XS
SM
MD
LG