Достапни линкови

Иран се надева на договор за нуклеарната програма


Шефот на иранскиот преговарачки тим Абас Арагчи

Шефот на иранскиот преговарачки тим Абас Арагчи изрази надеж дека ќе биде постигнат договор за нуклеарната програма на земјата со шесте светски сили до крајниот рок на 30 јуни во замена за олеснување на санкциите врз Техеран. Тој ја даде изјавата за време на почетокот на новата рунда разговори во Виена, каде ќе се сретне и со преговарачот на ЕУ, Хелга Шмид. Дипломати соопштија дека бил направен напредок во разговорите со постигнувањето на рамковниот договор, но остануваат отворени значајни прашања.

XS
SM
MD
LG