Достапни линкови

Групата амбасадори денеска на средба со Ахмети


Амбасадорот на САД Џес Бејли, амбасадорот на ЕУ Аиво Орав, амбасадорката на Германија Кристин Алтхаузер, британскиот амбасадор Чарлс Гарет, француската амбасадорка Лоренс Оер и италијанскиот амбасадор Массимо Белели, денеска ќе остварат средба со лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Според соопштението од ДУИ,ќе се разговора за безбедносната ситуација и политичката криза во Македонија.

Вчера, оваа група амбасадори имаше средба со премиерот Никола Груевски, по што побараа преземање мерки и одговорност во врска со содржината од прислушуваните разговори што ги објавува лидерот на опозицијата Зоран Заев.

XS
SM
MD
LG