Достапни линкови

НАТО-Ситуацијата во источна Украина оди во погрешна насока


Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столенберг

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столенберг изјави дека Русија и проруските бунтовници во источна Украина сега имаат капацитет да спроведат нови напади без предупредување. Според него, ситуацијата во источна Украина оди во погрешна насока и покрај примирјето постигнато во февруари во Минск, Белорусија. Тој порача дека се уште има жртви во конфликтот, постојани прекршувања на примирјето, попречување на набљудувачите и постојана поддршка од Русија за бунтовниците. Тоа, како што наведе Столенберг е вознемирувачки тренд.

XS
SM
MD
LG