Достапни линкови

Вучиќ испрати телеграма со сочувство до Груевски


Премиерот на Србија Александар Вучиќ упати телеграма со сочувство до премиерот Никола Груевски за настраданите македонски граѓани во престрелката на полицијата со вооружената група во Куманово. Тој истакна дека Србија ги осудува сите обиди за дестабилизација на Македонија и целиот регион.

Министерството за надворешни работи на Србија пак синоќа им препорача на државјаните на Србија да не патуваат во Македонија, поради нестабилната ситуација по пресметката на полицијата со вооружените групи. Српските државјани кои планираат да се враќаат од Грција треба да користат алтернативни правци преку Бугарија, иако таму се можни подолготрајни задржувања на граница, се наведува во соопштението на министерството.

XS
SM
MD
LG