Достапни линкови

Големо бегство од затвор во Ирак


Архивска фотографија.

Во Ирак денеска имало големо бегства од затвор. Според Министерството за внатрешни работи, околу 40 затвореници избегале од затворот во источниот дел на Ирак, откако ги совладале чуварите. За време на нападот, според Министерството, загинале шест полицајци и 30 затвореници. Според властите најпрвин започнала кавга меѓу затворениците, но кога стражарите отишле да ги смират, затворениците ги совладале и избегале. Меѓу оние кои избегале има и осудени за тероризам.

XS
SM
MD
LG