Достапни линкови

Конзервативната партија на Камерон победник на изборите


Дејвид Камерон

Британската Конзервативна партија победи на изборите и освои мнозинство во Парламентот по вчерашните избори во земјата. Според речиси комплетно избројаните гласови партијата на премиерот Дејвид Камерон освоила 330 пратенички места со што ќе остане на власт и во наредните пет години. Камерон го поздрави резултатот и изјави дека тоа е најслатката победа во неговата кариера.

Победата на Камерон значи дека Британија ќе се соочи и со историски референдум до крајот на 2017 година за тоа дали земјата да остане во Европската унија или не. Главниот ривал на Камерон, Лабуристичката партија освои 25 места во Парламентот.

XS
SM
MD
LG