Достапни линкови

САД тренираат сириски борци против ИД


Американскиот секретар за одбрана Ештон Картер

Американскиот секретар за одбрана Ештон Картер изјави дека американски војници почнале да тренираат сириски борци против милитантите на Исламската држава. Станува збор за 90 сириски борци чиј тренинг се одвива во Јордан и Турција. Администрацијата на претседателот Барак Обама прецизира дека тренинг програмата е со насочена само против милитантите на Исламската држава со оглед на тоа што Соединетите држави не се во војна со Сирија.

XS
SM
MD
LG