Достапни линкови

Николиќ: не е можно Турски тек да минува низ Србија


Претседателот на Србија Томислав Николиќ

Претседателот на Србија Томислав Николиќ изјави дека не е можна изградба на гасоводот Турски тек преку територијата на Србија и оти Белград нема намера да добива гас од тој правец. Николиќ за руската агенција Интерфакс изјави дека Србија не се согласува со санкциите на Европската унија против Русија, но оти во моментот кога ќе стане членка таа ќе биде обврзана да ја следи заедничката политика на Унијата. „Основен услов за влегување на Србија во ЕУ е решавање на прашањето на Касово, а не развојот на соработката со Русија“, изјави Николиќ.

XS
SM
MD
LG